Hakkımızda

Patiliköy Hakkında

img

PATİLİKÖY, 2011 yılında, Ankara İmrahor Vadisi’nde Volkan KOÇ un öncülüğünde, yol üstünde sahipsiz 30-40 canın beslenmesiyle başlayan, 6 yıl aradan sonra bugün yüzlerce sahipsiz, kimsesiz cana ev sahipliği yapan  koskoca bir orman arazisinde BİTMEYEN BİR MASAL dır…

Gönüllülük esasına dayalı olarak girdiğimiz bu zorlu mücadelede, geçmişten bu güne hayvan seven gönüllü dostlarla birlikte, adına Patiliköy dediğimiz alanı kurduk…

Yıl 2017, Patiliköy dediğimiz orman arazisi içerisinde ve çevresin de  700 civarı sahipsiz hayvanımızın yaşam mücadelesine biz de ”vicdani” ve ”insani” sorumluluklarımız gereği, yılın 365 günü, hergün besleme yaparak, kısırlaştırma, aşılama, tedavi ve en önemlisi SEVGİ VE ŞEFKAT göstererek daha sağlıklı ve uzun yaşamaları için mücadele veriyoruz.

Bu alanı kurmamız daki TEK AMAÇ, insanların istemediği, hor gördüğü, dışladığı, evsiz, barksız, sahipsiz, kimsesiz çöpler de bir lokma yiyecek için gece gündüz mücadele eden hayvancıklarımıza bir damla da  olsa çaresizliklerine ÇARE olmak, geleceklerine IŞIK olmak, UMUT olmak.

PATİLİKÖY de yıllardır devam eden büyük bir emek, büyük bir mücadele var…

Hiçbir ticari kar amacımız YOK

Yaptığımız tüm çalışmalar, verdiğimiz her emek sadece Patiliköy’deki hayvanlara daha iyi bir hayat sunabilmek içindir. Bu süreçte KESİNLİKLE hiçbir kar etme amacımız BULUNMAMAKTADIR.

Onlar için 365 gün çalışıyoruz

Sokak hayvanlarına daha iyi bir gelecek sunmak için 365 gün besleme ve bakım yapıp, onlarla ilgilenmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın devamı için, sizlerin destek ve yardımına çok ihtiyacımız var

Patiliköy, yasal ve sürekli denetlenen bir dernektir

Hayvanlarımızın daha iyi yarınları, bir geleceği olması için, 2016 yılının Ağustos ayın da resmi olarak Patiliköy Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği‘ni kurduk.

Patiliköy 'bitmeyen bir masal'dır

Patiliköy, insanların istemediği, hor gördüğü, dışladığı, evsiz, barksız, sahipsiz, kimsesiz çöpler de bir lokma yiyecek için gece gündüz mücadele eden hayvanlar için bir yuva, bitmeyen bir masaldır.

Patiliköy nüfusu : 610 Köpek (450 Yetişkin, 160 Yavru)

Besleme sıklığı: 365 Gün

Patiliköy arazisi: 20.000 m2

Kapalı barınak alanı: 2.000 m2

Toplam kulube sayısı : 400

Toplam ağaç sayısı: 1.500

Kurtarma uygunluğu: 7/24

 • T : 0 (553) 455 43 52 – Volkan KOÇ
 • T : 0 (507) 428 91 28 – Canan KAPAN KOÇ

Patiliköy çalışma süresi: 11 Yıl (2010'den beri)

Sahiplendirilen hayvan sayısı: 600 (yaklaşık)

Kurtarılan köpek sayısı: 2250+

Tedavi ettirilen hayvan sayısı: 2000+

Kısırlaştırılan hayvan sayısı: 2.500

Verilen farkındalık eğitimi sayısı: 200+

Gerçekleştirilen etkinlik sayısı: 17

 • İlkokul eğitimleri : 17
 • Ankara genelinde “Bir Kap Mama, Bir Kap Su” Uygulaması


Misyonumuz

Hiçbir şekilde kar amacı gütmeden:

 • Yardıma muhtaç sokak hayvanlarını kurtarmak
 • İhtiyaç duydukları barınma, beslenme ve tedavi olanaklarını sağlamak
 • Onlara mutlu olabilecek bir yuva bulmak
 • Sokak hayvanları konusunda toplum bilinçlendirmesine katkıda bulunmak

Vizyonumuz

 • Yurt içi ve dışında tanınan, örnek alınan ve yeniliklere öncülük eden bir hayvan barınağı olmak
 • Sokak hayvanlarına yardım etmek isteyen yardımseverlerin başvurabileceği güvenilir bir merkez niteliği taşıyan bir yardım derneği olmak
 • Toplumun sokak hayvanları konusunda bilinçlendirilmesi ve onları sahiplenmeye yönelmesi konusunda kilit rol üstlenen bir dernek olmak

Ziyaretçilerimizin Yorumları

sizlerden gelenler

img

“31/01/2021 tarihinde ilk ziyaretimizi gerçekleştirdik. Hiç bilmeden gittiğimiz patili dostlarımıza iki paket kuru mama götürdük ama o kadar can için daha çok elimden elimizden geleni yapacağız. İyiki patili dostlarımız var ve iyiki sizler gibi güzel yürekli patili dost sevenler var…” Tolga ÖZDEMİR

“Keşke tüm barınaklar burası gibi olsa. Sahipleri harika insanlar çok özverililer. Her mama kampanyasında elimden geldiğince bağış yapıyorum. Bir hayvansever olarak bu en büyük sorumluluğumuz. Emeğinize sağlık” Aybüke SARIÇAM

“geldik gözümüzle gördük.yaptıklarınızı yapan bir insan daha olamaz.nasıl harikasınız.nasıl bir güç var sizde.tüm köpekler mutlu sağlıklı.Birtane kötü durumda olan yok.evdeki bakılan köpeklerden daha temiz daha sosyaller.birbirleri ile kavga dahi etmiyorlar.tüm bu güzellikler sizin sayenizde.size hayranım yakın takipçinizim.keşke sizi yıllar önce tanısaydım asla bırakmazdım.açıkçası çok tatlısınız.” Ayşe

Sıkça Sorulan Sorular

Patiliköy'ü ne zaman ziyaret edebiliriz?

PATİLİKÖY derneği bakım evi, yılın 365 günü:

 • Kış mevsimimde saat 11:00 ila 16:00 arası,
 • Yaz mevsiminde ise 11:00 ila 18:30 arası

ziyarete açık bir bakım evidir. (Gelen ziyaretçilerin, fotoğraf, video çekmesi serbestir) 

Gelmeden önce görüşmek isterseniz:

 • T : 0 (553) 455 43 52 – Volkan KOÇ
 • T : 0 (507) 428 91 28 – Canan KAPAN KOÇ

nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Patiliköy'e nasıl destek olabiliriz?

Bunca sokak hayvanının bakım ve beslenmesini nasıl karşılıyorsunuz? Hangi ekonomik güç ile?

Patiliköy asıl işiniz mi? Hiçbir kar amacınız yoksa geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

PATİLİKÖY derneği kurucu ve üyelerinin her birinin, kazançlarını elde ettikleri bir meslekleri vardır. Mesai saatlerinin dışındaki tüm zamanlarını hayvanların bakımları için harcamaktadırlar.

Patiliköy'ün bu arazisini nasıl aldınız? Arsa sizin mi yoksa geçici/kiralık bir arazi mı?

PATİLİKÖY bakım evi arazisi özel bir mülktür. Hayvansever gönüllümüz, ücretsiz ve süresiz olarak 20.000 m2 arazisini PATİLİKÖY derneği himayesinde ki hayvanlara kullanım izni vermiştir.

Bir köpek sahiplenmek istiyorum, bunun için aranan şartlar nelerdir?

 • PATİLİKÖY bakım evi himayesinde ki bir köpeği sahiplenmek isteyen kişi;
 • Dernek adına düzenlenen “ücretsiz sahiplendirme sözleşmesi “ şartlarını kabul etmesi şartı(bu sözleşmeyi BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ)
 • Aile düzeni oturmuş (aile içerisindeki tüm fertlerin, evcil hayvan istiyor olması)
 • Bir köpeğin 10-15 yıl olan ömrü boyunca süre ile sorumluluğunu alabilecek olmak,
 • Hastalık durumunda, tedavisini ve düzenli olarak aşılarını yaptırabilecek olmak,
 • Sahipleneceği hayvan için uygun şartların oluşturulmuş olması,
 • Sahiplendiği hayvanla ilgili aralıklı zamanlara dernek yöneticileri ile bilgi paylaşması(fotoğraf, video gibi)
 • Herhangi bir sebepten ötürü sahiplendiği hayvanından vazgeçmesi durumunda, dernek yetkilileri ile iletişime geçerek hayvanı teslim etmesi şartını kabul etmesi

gerekmektedir.

Yapılan bağışların sadece hayvanlara yardım için kullanıldığından nasıl emin olabilirim?

PATİLİKÖY derneği 2016 yılında resmî olarak kurulmuş olup, her yıl Ankara İl Valiliği Dernekler Müdürlüğü tarafından gelir ve giderleri incelenmektedir.

Derneğe nakdi bağış yapan her bağışçı , gönderdiği bağışı ile ilgili dernek yöneticileri ile iletişime geçerek, bağışının  nereye, ne amaçla kullanıldığını sorgulayabilir fatura ve dökümanını isteyebilir. Bağış yaptığı hayvanla ilgili bilgi ve görsel isteyebilir.

Patiliköy'e bir hayvanı kabul etmek için aradığınız bir standart, bir özellik var mıdır?

PATİLİKÖY derneği bakım evi, site üzerinde kayıtlı ve 7/24 açık olan telefon numaralarına gelen ihbar doğrultusunda zor durumda olan(kazalı, hasta, mağdur) bir hayvan bulunduğu yerden alınır, önce tedavisi için kliniğe götürülür.

Sağlığına kavuştuktan sonrasında, kısır değil ise, kısırlaşmasın da herhangi bir sağlık problemi yok ise, kısırlaştırılır.

Aşıları yapılarak PATİLİKÖY bakım evinde alıştırma(yeni gelen) alanına alınır.

Burada yaşamını sürdüren, sosyal medya üzerinden yuva arayışına başlanır.

Uygun bir aile çıkması halinde takip ve sözleşme şartlarına uygun olarak yuvalandırılır.

Uygun yuva bulunmaz ise PATİLİKÖY himayesinde yaşamına devam eder.

Patiliköy'ün kapasitesi nedir? Daha ne kadar hayvana yardım edebilirsiniz?

?

Hayvanıma bakmakta zorlanıyorum, sokağa bırakmakta istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

PATİLİKÖY derneği yöneticilerinin en zorlandığı durumlardan bir tanesi de bu durumdur.

Kişi aylarca yada yıllarca birlikte yaşadığı bir evcil hayvanından vazgeçmiş, bakamıyorum, zorlanıyorum; barınağa yada sokağa bırakacağım diyorsa, bu durum bizler için çok zor bir durum.

Öncelik sorunun ne olduğu ile ilgili konuşup çözümler bulmaya çalışıyoruz.

Önceliğimiz hayvanın alıştığı ortamda aile bildiği kişi(ler) ile ev yaşamını sürdürmesi.

Eğer kişi illa ki bırakmak istiyorsa sosyal medya üzerinden sahipledirme ilanları ile hemen yeni bir yuva arayışına başlıyoruz.

Uygun aileyi bulamazsak ve kişi köpeği bir an önce bırakmak istiyorsa köpeği PATİLİKÖY bakım evi himayesinde alarak buradan yuva arayışına devam ediyoruz.

En zor köpek tipi terk edilmiş, sahibi tarafından istenmemiş köpektir. Yaşadığı terk edilmiş duygusu içinden kolay çıkamadıkları için, birlikte zorlu bir süreç yaşamaya başlıyoruz. Bu süreçte öncelik terk edilen köpeği kendimize ve bulunduğu alana bulunduğu şartlara alıştırmak. Bu bazen çok kolay mümkün olmuyor.

Sokaklarda doğmuş, büyümüş bir hayvanı mutlu etmek kendinize alıştırmak Patiliköyde çok kolaydır çünkü PATİLİKÖY de yaşam geldikleri yerden çok çok iyi olması sebebi ile bulunduğu alana çabuk alışır, bir gülüşünüzle bir başını okşayışınızla bir kap mama ile bir  anda en mutlu köpek oluverir. Ancak, sahibi tarafından her hangi bir sebeple Patiliköy’e yolu düşen bir köpek için aynı şeyleri söylememiz mümkün değil!!! Aylarca-yıllarca yaşamını sürdürdüğü bir evden, alandan, ailesi bildiği sahibi, insan(lar)dan uzak kalan bir köpeği mutlu etmek hayata kazandırmak çok ciddi ve büyük bir emek ister.

Alıştığı insanlardan ve ortamdan uzak kalan köpek bir çoğu küser, yemeyi içmeyi gezmeyi red eder. Geldiği yeri özler.

Yaşadığı bu duygularla bir başına baş etmesi güç olduğundan, bu tür hayvanlar için bizim daha çok uğraş vermemiz gerekir . En çok ihtiyacı olan sevgiyi ilgiyi, en çok o dönemini atlatması için ona verirsiniz. Terk edilen bir köpeğin yaşadığı psikolojik travma da en öncelik ona güvende olduğunu hissettirmeniz dir. Güvende olduğunu hissederse zamanla bulunduğu durumdan kurtulabilir.

Bir köpek için en korkunç duygu terk edilmektir. O sebepten den aileler, bireyler evcil bir hayvan sahiplenmek istiyorlarsa çok iyi düşünerek bir hayvanın 10-15 yıl süren ömründe hep birlikte olabilecek, tüm sorumluluğunu taşıyabileceklerse evcil hayvan edinsinler. Kendilerine güvenmeyen aile ve bireyler onların duygularını görmezden gelmesinler. Her canlıya acı ve üzüntü veren terk edilme duygusu köpeklere çok daha fazla üzüntü verdiğinin bilincine varsınlar. Bakamayacaklar hayvanı almasınlar. Kendilerine alıştırmasınlar.

Eğer aile hayvanları seviyor ama kendine ömrü boyu bakma anlamında güvenmiyorsa bulunduğu şehrin bakım evi belediye barınakalarını ziyarete giderek istedikleri bir hayvana gönüllü aile olsunlar.

Canan KOÇ

Bir eğitim kurumunda çalışıyorum. Çocuklarımız için ne gibi eğitimler verebilirsiniz? Ve şartlarınız nedir?

?